Slovensko, podobne ako Poľsko a Česká republika (ktorá je na mape trochu ďalej), je jednou z najbližších krajín SNŠ. Vďaka priaznivým životným podmienkam, dostupnosti pracovných miest a dobrosrdečnej mentalite je jednou z najatraktívnejších krajín na štúdium, prácu, zlúčenie rodiny a dokonca aj na turistiku. Hoci počet cudzincov žijúcich na Slovensku je jeden z najnižších v Európe (nižší je len v Poľsku a Rumunsku), počet záujemcov o presťahovanie do krajiny v súčasnosti každoročne rastie. Kým v roku 2004 bol počet legálnych prisťahovalcov 22 108, pri poslednom sčítaní v decembri 2020 ich bolo 150 012, čo predstavuje takmer osemnásobný nárast a svedčí o zvýšenom záujme občanov iných krajín o pobyt v krajine.
Z tohto počtu prisťahovalcov:
1. 48,4 % – občania susedných krajín (Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Ukrajina, Rakúsko).
2. 20,5 % – občania východnej Európy (Rumunsko, Bulharsko, Rusko, Srbsko).
3. 7,6 % – občania Ázie (Vietnam, Kórea, Thajsko, Čína).
Najväčší počet prisťahovalcov na Slovensku pochádza z Ukrajiny (28,1 % z celkového počtu prisťahovalcov). A celkovo je ruskojazyčná komunita cudzincov na Slovensku najpočetnejšia. Je to spôsobené nielen vyššie uvedenými faktormi (práca, štúdium, cestovný ruch, lokalita atď.), ale aj tým, že mravy, zvyky, kultúra, mentalita a dokonca aj jazyk sú relatívne blízke rusky hovoriacemu obyvateľstvu. Čo sa týka jazyka a kultúry, mnoho Slovákov študovalo alebo pracovalo v ZSSR počas sovietskej éry, takže je ľahké naraziť na občana vo veku, ktorého úroveň ruštiny nie je horšia ako úroveň rodeného hovorcu.
Na Slovensku sa často konajú podujatia venované Rusku alebo sovietskej ére. Pre ruskojazyčný kontingent dokonca existuje webová stránka ***Slovensko-ruská komunita***, na ktorej je zoznam mnohých podujatí a osláv súvisiacich s Ruskom. Medzi najčastejšie udalosti spojené s Ruskom alebo sovietskou érou patria:
1. Každoročné oslavy Dňa víťazstva v Bratislave a otvorenie alebo obnova pamätníkov alebo cintorínov venovaných sovietskym vojskám. Na tento účel sa každoročne vyčleňujú veľké finančné prostriedky z rozpočtu, ako aj pomoc ruského veľvyslanectva na Slovensku, vojenských nadácií a jednoducho súkromných investorov, ktorí chcú podporiť spomienku na udalosti, ktoré sa odohrali v dávnych časoch. Čo sa týka samotných pamätníkov a cintorínov, všetky sú naozaj vo výbornom stave, neustále sa čistia a k jednotlivým dátumom sa konajú oslavy a kladú sa pamätníky. A ak sa nájde niečo v zlom stave alebo dokonca opustené a zanedbané, vždy sa to dá nahlásiť príslušným orgánom, ktoré čoskoro rozhodnú.
2. Na Slovensku často vystupujú hudobní interpreti z Ruska a susedných krajín. Všetky nedávne udalosti zahŕňajú:
(a) Festival ***Ruská pieseň na Dunaji***. Tento rok sa konal v septembri v meste Ružomberok. Režírovala ho Zuzana Kadlečková-Pilnerová z Českej republiky, ktorá je šéfdirigentkou a zbormajsterkou Slovenského národného divadla. Zorganizovali a podporili ho Zväz Rusov na Slovensku, Ruský dom v Bratislave, slovenská kultúrna organizácia Kultminor a Ministerstvo zahraničných ekonomických a medzinárodných vzťahov Moskvy. Festival bol úspešný a ľudia si z neho odniesli dobré dojmy a emócie.
b) Koncert známej ruskej skupiny ***Lyube***, ktorý sa konal 9.12.2018. Táto skupina je známa svojimi vlasteneckými piesňami, piesňami o vojne a o prírode. Často koncertujú a mnohokrát boli aj na Slovensku, kde si získali množstvo skalných a šansónových fanúšikov.
c) Koncert jedného z najpopulárnejších ruských Rave umelcov ***Little Big***, ktorý sa uskutočnil 19.05.2019 v Bratislave. Táto umelecká spoločnosť má milióny fanúšikov po celom svete a ich najznámejšie hity ako ***Faradrnza***,***Skibidi*** a ***Lolly Bomb*** majú na YouTube stovky miliónov pozretí. Keď hrali v Bratislave, v Majestic Music Clube sa zišlo početné publikum a všetci návštevníci koncertu boli z ich vystúpenia nesmierne nadšení. Samotní chlapci pri rozprávaní o Slovensku spomínali na dobré jedlo v reštauráciách a milých a priateľských občanov.
Tieto a mnohé ďalšie koncerty a výstavy týkajúce sa Ruska sa na Slovensku konajú každoročne s veľkou návštevnosťou a dobrou finančnou a administratívnou podporou.
Hoci na Slovensku žije veľké množstvo rusky hovoriaceho obyvateľstva, obchody a reštaurácie s ruskými potravinami a tovarom takmer neexistujú. Dôvodom je, že v centrálnych častiach Bratislavy a iných miest sú reštauračné priestory už roky obsadené inými nájomcami a otvorenie na okraji mesta nemusí byť rentabilné. Napriek tomu sa tu nachádza niekoľko obchodov a reštaurácií, pozri nižšie.
- Reštaurácia Samowar.
Táto reštaurácia je v prevádzke už mnoho rokov a je určená pre bohatú klientelu. Kuchyňa je veľmi pestrá: od tradičného ruského domáceho boršču, pelmene, šalátov až po kaukazský kebab, baranie kotlety, čebureky a samsu. Všetky jedlá sú veľmi čerstvé a chutné. Okrem jedla sa v reštaurácii podáva veľký výber vodky, koňakov a iných ruských alkoholických pochúťok, ktoré sa dovážajú zo zahraničia a v obchodoch ich nenájdete. Obsluha je tiež rýchla, priateľská a zdvorilá. Jediné, čo by mohlo vadiť, ako už bolo spomenuté, sú ceny, ktoré budú dvakrát vyššie ako v slovenských reštauráciách. Ale stojí to za to.
2. Ruský obchod NeoMarkt.
Ako už názov napovedá, ide o obchod s výrobkami z Ruska a SNŠ. Môžete tu vidieť a kúpiť mnohé *delikatesy*, ktoré na Slovensku v obchodoch nenájdete. Spomedzi nich môžeme spomenúť: údené, sušené a jednoducho solené ryby; doktorské, moskovské, údené klobásy; bravčové a hovädzie knedle; vareniky; sovietsku zmrzlinu Plombir; nakladanú zeleninu (uhorky, paradajky, patizóny); ruský alkohol (vodka a koňak) a mnoho, mnoho ďalšieho.
Vzhľadom na moje osobné skúsenosti počas troch rokov na Slovensku môžem s istotou povedať, že je to veľmi príjemná a dobrosrdečná krajina s ľuďmi s podobnými názormi a mentalitou. Krajina, kde je čo navštíviť a kde sa dá dobre najesť. Miesto, kde sa dobre žije a kde nie je ťažké nájsť si prácu alebo študovať. Odporúčam vám ju navštíviť.